субота, 10 грудня 2022 р.

 

     10 грудня – День Нобеля. Нобелівські премії: хто отримав і за що

10 грудня щорічно вручають Нобелівські премії. Це одна з найважливіших премій у світі науки, вона користується міжнародним визнанням як найпочесніша громадянська відзнака. Кожен лауреат отримує золоту медаль із зображенням Нобеля та диплом.

  • Нобелівську премію вручають з 1901 року за досягнення у медицині, фізиці, хімії, літературі та за діяльність зі збереження миру. 
  • Нагородження щороку відбувається відповідно до заповіту бізнесмена та винахідника Альфреда Нобеля.
  • Галузь, у якій ніколи не вручають премію — математика.                                                                                                                                   У 2022 році переможців найпрестижнішої наукової нагороди оголошують дистанційно, але всі нагороди наприкінці  року Нобелівський комітет вручить в столиці Швеції. Лауреати 2020 та 2021 років також запрошені на церемонію у зв’язку з дворічною перервою через коронавірус. Премію миру за традицією вручать окремо у Осло.

        Премія Нобеля у 2022 році отримали:

    з фізики: Ален Аспект, Джон Ф. Клаузер, Антон Цайлінгер.


    Науковці отримали премію за спільну роботу у галузі квантової механіки. Вчені зробили експерименти, в яких дві частинки поводяться як єдине ціле — навіть коли розділені. Науковці провели успішні експерименти із заплутаними фотонами, встановлення порушення нерівностей Белла та новаторську квантову інформатику.

    з хімії: Каролін Бертоцці, Мортен Мелдаль та Баррі Шарплесс.


    Вчені отримали нагороду за впровадження та розробку методів застосування «клік-хімії» та розвиток біоортогональної хімії. У цьому новому виді науки молекулярні будівельні блоки швидко й ефективно з’єднуються разом, йдеться на офіційному сайті премії.

    з фізіології та медицини – Сванте Паабо (Швеція)


    Шведський біолог, генетик, засновник палеогенетики Сванте Паабо отримав премію за його авторську методику вивчення ДНК древніх людей.

    з літератури – Анні Ерно (Франція)


    Нобелівський комітет оголосив лауреаткою французьку письменницю за мужність і гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження та колективні обмеження особистої пам’яті.

    Нобелівська премія миру: переможці

    Лауреатами премії став білоруський правозахисник Алесь Бяляцький, російська правозахисна організація «Меморіал» та українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод».


    премія з економічних наук: Бен Бернанке, Дуглас Даймонд і Філіп
    Дібвіг

    Цьогорічні лауреати з економічних наук значно покращили наше розуміння ролі банків в економіці, особливо під час фінансових криз. Важливим висновком у їхньому дослідженні є те, чому важливо уникати банкрутства банків.

понеділок, 7 листопада 2022 р.

 Цей день  в історії: 7 листопада 

                155 років від дня народження 

                   Марії Склодовської-Кюрі

Лауреат Нобелівської премії з фізики (1903) і Нобелівської премії з хімії (1911). Дружина П`єр Кюрі. Мати Нобелівської лауреатки Ірен Кюрі. Після смерті чоловіка - першажінка професор у Сорбонні.

Марія Склодовська-Кюрі (7.11.1867 - 4.07.1934) - польський і французький фізик і хімік, один з основоположників вчення про радіоактивність. Народилася у Варшаві. У 1891-1894 роках навчалася в Паризькому університеті і, закінчивши його, отримала два дипломи ліценціата - з фізики (1893) та математики (1894). У 1895 році вийшла заміж за французького фізика П'єра Кюрі і з цього ж року почала працювати в його лабораторії в Школі фізики і хімії (Париж). У 1900-06 роках - викладач фізики в Севрской нормальній школі. У 1903 році захистила в Паризькому університеті докторську дисертацію. З 1906 року - професор і завідувач кафедри.



вівторок, 4 жовтня 2022 р.

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇЇ4 жовтня 1957 року о 10-29 за московським часом в Радянському Союзі запущено перший у світі штучний супутник Землі, який за 92 дні, здійснив 1440 обертів, а його радіопередавачі працювали протягом двох тижнів після старту.


 

середа, 12 січня 2022 р.

 12 січня 115 років з дня народження Сергія Павловича Корольова


10 фактів про Сергія Корольова


Досягнення Сергія Корольова у космічній галузі порівнюють із заслугами Ейнштейна у фізиці. Його ім’я було засекречене, тому у всіх матеріалах називали Корольова просто Генеральним конструктором, пишучи при цьому посаду з великої літери. У 115-й день народження видатного конструктора ми зібрали цікаві факти з його життя.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
http://www.linkwithin.com/install?platform=blogger&site_id=2581928&url=https%3A//fizika-bcpto.blogspot.com/&email=irinaman11011969%40gmail.com